SCOALA GEORGE BACOVIA BUCURESTI

cu clasele P - VIII și grădinița cu program normal și prelungit

ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR, PRIMAR SI GIMNAZIAL

Motto : "Nu pentru scoala, ci pentru viata invatam " (Seneca)

SITUAȚIA VACCINĂRII PERSONALULUI DIDACTIC/ DIDACTIC AUXILIAR/ NEDIDACTIC LA NIVELUL ȘCOLII GIMNAZIALE George Bacovia

La nivelul Școlii Gimnaziale George Bacovia s-au vaccinat împotriva virusului SARS-CoV-2 , un număr 58 de de persoane , reprezentând un procent de 65,17% din totalul angajaților.

MĂSURI DE PROTECTIE LA NIVEL INDIVIDUAL- REGULI PENTRU ELEVI:

• Salutați-i pe ceilalți fără să dați mâna!

• PĂSTRAȚI DISTANȚAREA FIZICĂ, evitați aglomerațiile!

• Nu interacționați fizic (nu vă îmbrățișați, nu vă atingeți reciproc mâinile și nu stați aproape unul de celălalt)!

• Nu consumați în comun mâncarea sau băuturile și nu schimbați între voi obiectele de folosință personală (telefoane, tablete, instrumente de scris, jucării etc.)!

• Evitați să vă atingeți ochii, nasul și gura cu mâinile neigienizate! Acoperiți gura și nasul cu o batistă de unică folosință sau folosiți cotul îndoit în cazul în care se întâmplă să strănutați sau să tușiți! După aceea, aruncați batista utilizată!

• Curățați obiectele/suprafețele utilizate sau atinse frecvent folosind șervețele/produse biocide/ virucide!

• Limitați deplasările în clasă, pe cât posibil, în perimetrul clasei, urmăriți sensul de circulație din interiorul clasei, care este indicat prin marcaje aplicate pe podea!

• Nu practicați jocuri de contact sau cu mingea, nici activități care implică schimbul de obiecte. Evitați, de asemenea, structurile de joc ale căror suprafețe de contact nu pot fi dezinfectate;

• Nu utilizați băncile/scaunele exterioare!

• Jocurile și alte activități care implică formarea unor grupuri le organizați cu respectarea distanței dintre elevi, în conformitate cu prevederile legale în vigoare!

• Solicitați consult de specialitate dacă prezentați simptome precum febră, tuse sau dificultăți la respirație sau orice altă simptomatologie de boală!

• Discutați cu profesorii dacă aveți întrebări sau griji!

• SPĂLAȚI-VĂ DES PE MÂINI! Toți elevii trebuie să se spele/dezinfecteze pe mâini:

• imediat dupa intrarea în școală și înainte de a intra în sala de clasă;

• înainte de pauza/pauzele de masă;

• înainte și după utilizarea toaletei;

• după tuse sau strănut;

• ori de câte ori este necesar.

• PURTAȚI MASCA atunci când vă aflați în interiorul școlii! Masca de protecție este obligatorie pentru elevii din învățământul primar, gimnazial și liceal și va fi purtată în sălile de clasă, în timpul deplasării prin unitatea de învățământ sau în timpul recreației (atunci când se află în interior și în exterior);

AȘA DA:

• Spală-te/Dezinfectează-te pe mâini înainte de a pune mâna pe mască!

• Verifică masca să nu aibă rupturi sau găuri!

• Identifică partea de sus, care trebuie să aibă banda metalică sau marginea tare!

• Pune masca cu partea colorată spre exterior!

• Așază banda metalică sau marginea tare deasupra nasului!

• Acoperă nasul, gura și barbia!

• Potrivește masca pe față fără a lăsa spații libere pe lateralele feței!

• Evită să atingi masca!

• Scoate masca apucând-o de barete!

• Ține masca departe de tine și de suprafețe în timp ce o scoți!

• După folosire, aruncă imediat masca, într-un coș cu capac!

• Spală-te/dezinfectează-te pe mâini după ce arunci masca!

AȘA NU:

• Nu folosi o mască ruptă sau umedă!

• Nu purta masca doar peste gură sau sub bărbie!

• Nu purta o mască prea largă!

• Nu atinge partea din față a măștii!

• Nu scoate masca pentru a vorbi cu cineva sau pentru a face altceva ce necesită reatingerea maștii!

• Nu-ți lăsa masca la îndemâna altor persoane!

• Nu refolosi masca!

• Nu schimba masca cu altă persoană!